Nominations and Awards

Middle School Division

Best Overall Production
Ipswich Middle School PETER PAN, JR;
John Glenn Middle School Honk Jr.
Lynnfield Middle School Alice in Wonderland, JR
Shore Country Day School Shrek
Tyngsborough Middle School Urinetown Winning play
Best Lead Actress
Jessica Carvalho
as Belle
Abigail Adams Middle School Beauty and the Beast
Cate Galante
as Ugly
John Glenn Middle School Honk!
Elana Simard
as Ti Moune
Melrose Veterans Memorial Middle School Once on this Island
Lily Ramras
as Annie
Pollard/High Rock Middle Schools Annie
Amanda Padre
as Annie
Rockport Middle School Annie Jr.
Hadley Connor as
as Wednesday Addams
Walsh Middle School The Adams Family Winner
Best Lead Actor
Seamus Gallagher
as Captain Hook
Ipswich Middle School Peter Pan, Jr.
Connor Quirbach
as Gaston
Parker Middle School Beauty and the Beast, Jr.
Sebastian Lovasco
as Oliver Warbucks
Rockport Middle School Annie, Jr.
Alex Ross
as Joel Baskin
Stony Brook Middle School Big, The Musical Winner
Diego Castrillo-Vilches
as Gomez Addams
Walsh Middle School The Adams Family
Best Supporting Actress
Lili Driscoll
as Little Red Riding Hood
Archie Cole Middle School Into the Woods
Ava Bottino
as Nala
F.A. Day Middle School The Lion King Jr.
Casey Williams
as Tiger Lily
Ipswich Middle School PETER PAN, JR;
Elle Mitchell
as Cat
John Glenn Middle School Honk, Jr. Winner
Katie Leach
as Asaka
North Reading Middle School Once On This Island
Nina Granik-Eisilovits
as Asaka
The Rashi School Once on This Island, JR
Sera Davenport
as Officer Lockstock
Tyngsborough Middle School Uriinetown
Best Supporting Actor
Dominic Carroll
as Grasshopper
McCarthy Middle School James & the Giant Peach
Steven Fleury
as Papa Ga
North Reading Middle School Once on This Island
Colin Kelley
as Rooster
Rockport Middle School Annie, Jr.
Linden Adamson
as Lord Farquaad
Shore Country Day School Shrek, Jr. Winner
Luke Bryan
as Cladwell B. Caldwell
Tyngsborough Middle School Urinetown
Best Featured Actress
Sophie Guarrera
as Molly
Pollard/High Rock Middle Schools Annie, Jr. Winner
Claudia Woolf
as Magic Carpet
Sage School Alladin, Jr.
Julia Wong
as Harem Girl/Dance Captain
Sage School Alladin, Jr.
Shannon McGaffigan
as Little Becky Two Shoes
Tyngsborough Middle School Urinetown
Talia Wesson
as Pugsley Addams
Walsh Middle School The Adams Family
Best Featured Actor
Tyler Rauch
as Bullfrog
John Glenn Middle School Honk, Jr. Winner
Matthew Shea
as Zeke Baylor
Lawrence Middle School High School Musical, JR
Anthony LaRocca
as Jack Scott
Lawrence Middle School High School Musical, JR
Declan Hughes
as Earthworm
McCarthy Middle School James and the Giant Peach
Joey Rodwell
as Mr. McQueen
Tyngsborough Middle School Urinetown
Best Specialty Ensemble
Lily Ranalli & Sam Melville
as Timon and Pumbaa
F.A. Day Middle School The Lion King Jr.
Adrienne Carson, Aoife Brennan, Blake McConnell, Sarah Weisberg, Sitara Mitragotri, Sophie Liebman, Sophie Sommers, Sriveda Boyalakuntla
as Skeleton/Duloc Dolls/Rat Ensemble
Jonas Clarke Middle School Shrek, Jr.
Madison Mosley, Nora Rockwell, Anita Magee, Julia Sekercan, Pilar Davis, and Piper Englin
as The Orphans
Rockport Middle School Annie, Jr. Winner
Camryn Georges, Joseph Mulligan, Tenley Williamson
as Dragon Ensemble
Shore Country Day School Shrek, Jr.
Emma Allard, Mikayla Balkan, Katelyn Dipersio, Dori Doherty, Emma Ducharme, Josh Gauvin, Eva Gorman, Kyra Griffiths, Sienna Hudon, Caitlin Hilterman, Jessica Hammerstone, Maegan Koval, Morgan Lachs, Riley Molongoski, Megan Murphy, Shalom Nalule, SammyPuma, Becca Richardson, Julia Simmons, Aiden Weed, Evianna Young, Jatneil Perez, Annaleisse Garcia
as Cops & Victims Ensemble
Tyngsborough Middle School Urinetown
Best Set Design and Execution
Ipswich Middle School PETER PAN, JR;
John Glenn Middle School Honk! JR
McCarthy Middle School James & the Giant Peach
Shore Country Day School Shrek
Tyngsborough Middle School Urinetown Winning play
Best Lighting Design and Execution
Ipswich Middle School PETER PAN, JR;
John Glenn Middle School Honk Jr.
Shore Country Day School Shrek
The Rashi School Once on This Island
Tyngsborough Middle School Urinetown Winning play
Best Sound Design and Execution
Ipswich Middle School PETER PAN, JR; Winning play
John Glenn Middle School Honk! JR
Rockport Middle School Annie Jr.
Shore Country Day School Shrek
Tyngsborough Middle School Urinetown
Best Costume Design and Execution
F.A. Day Middle School The Lion King
Ipswich Middle School Honk, Jr.
Jonas Clarke Middle School Shrek Jr.
Lynnfield Middle School Alice in Wonderland Winning play
Tyngsborough Middle School Urinetown
Best Prop Design and Management
John Glenn Middle School Honk Jr. Winning play
Jonas Clarke Middle School Shrek Jr.
Lynnfield Middle School Alice in Wonderland
The Sage School Aladdin
Walsh Middle School The Addams Family
Best Stage Management
Lynnfield Middle School Alice in Wonderland
McCarthy Middle School James & the Giant Peach Winning play
Parker Middle School Beauty and the Beast Jr.
Pollard/High Rock Middle Schools Annie
Tyngsborough Middle School Urinetown
Best Overall Acting Ensemble
Ipswich Middle School Honk Jr.
Lynnfield Middle School Alice in Wonderland
Pollard/High Rock Middle Schools Annie
Rockport Middle School Annie
Shore Country Day School Shrek
Tyngsborough Middle School Urinetown Winning play
Best Choral Ensemble
Ipswich Middle School PETER PAN, JR;
John Glenn Middle School Honk Jr. Winning play
Lynnfield Middle School Alice in Wonderland
Shore Country Day School Shrek
Tyngsborough Middle School Urinetown
Best Dance Ensemble
F.A. Day Middle School The Lion King Jr.
Ipswich Middle School PETER PAN, JR; Winning play
Shore Country Day School Shrek Jr.
Melrose Veterans Memorial Middle School Once On an Island
Tyngsborough Middle School Urinetown
Best Hair and Make-up Design and Execution
Hawthorne Brook Middle School The Little Mermaid
McCarthy Middle School James & the Giant Peach
Rockport Middle School Annie Jr.
Tyngsborough Middle School Urinetown
Walsh Middle School The Addams Family Winning play

High School Division

Best Overall Production
Bedford High School Seussical
Brockton High School 9 to 5
Triton Regional High School Zombie Prom
Wakefield Memorial High School Fiddler on the Roof
Westford Academy The Little Mermaid Winning play
Best Lead Actor
Eran Zelixon
as Cat in the Hat
Bedford High School Seussical
Ben Woodward
as Horton
Bedford High School Seussical Winner
Ryan Baker
as Nathan Detroit
Concord Carlilsle High School Guys and Dolls
Zeke Solis
as Carl Hanratty
Mansfield High School Catch me if you can
Maxfield South
as Tevye
Wakefield Memorial High School Fiddler on the Roof
Jeffrey Sewell
as Pippin
Weymouth High School Pippin
Best Lead Actress
Christina Solitro
as JoJo
Bedford High School Seussical
Olivia Pierce
as Doralee Rhodes
Belmont High School Seussical
Helen Linehan
as Judy Bernly
Brockton High School 9 to 5
Julia Morin
as Reno Sweeney
Joseph Case High School Anything Goes
Ariana Teixeira
as Ti Moune
Malden High School ONCE ON THIS ISLAND
Emily Sawosik
as Ariel
Westford Academy The Little Mermaid Winner
Janaysia Gethers
as Leading Player
Weymouth High School Pippin
Best Supporting Actor
Chris Govang
as Linus Van Pelt
Ayer Shirley Regional High School You're a Good Man, Charlie Brown
Kat Oldham
as Nicely-Nicely Johnson
Bromfield High School Guys and Dolls
Philip Ferdinand
as Lord Evelyn Oakleigh
Chelmsford High School Anything Goes
Chase Boles
as Leaf Coneybear
Chelmsford High School The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Jonathan Champion
as Sebastian
Newton North High School Cinderella
Lucas Connatser
as Eddie Flagrante
Triton Regional High School Zombie Prom Winner
Best Supporting Actress
Charlie Anderson
as Gertrude McFuzz
Bedford High School Seussical Winner
Hailey Deltano
as Roz Keith
Brockton High School 9 to 5 Winner
Abby Bohn
as Nicely-Nicely Johnson
Concord Carlilsle High School Guys and Dolls
Sydney Rutkowski
as Erma
Joseph Case High School Anything Goes
Michelle Chan
as Mama Euralie
Malden High School Once on This Island
Mackenzie Tatro
as Delilah Strict
Triton Regional High School Zombie Prom Winner
Best Featured Actor
Grady Louvar
as Gavroche
Boston College High School Les Miserables
Ilan Levine
as Harvey Johnson
Hudson High School Bye Bye Birdie
Alex Norton
as Theo
Weymouth High School Pippen
Evyatar Gershon
as Lord Pinkleton
Newton North High School Cinderella Winner
Jake Marrazzo
as Gideon Wain Temple
Hudson High School The Adventures of Tom Sawyer
Best Featured Actress
Ivy Saltsman
as Berthe
Burlington High School Pippin
Jelinda Metelus
as Dupree
Noble and Greenough Cry Baby Winner
Lauren Lattanzi
as Margie/Sad Girl
Hudson High School Bye Bye Birdie
Kiera Burns
as Flounder
Lynnfield Community Schools The Little Mermaid
Jenna Vanella
as Andrea
Malden High School Once on This Island Winner
Shannon Flaherty
as Cowgirl Bobbie
Marshfield High School Footloose
Sarah Bernyk
as Flounder
Westford Academy The Little Mermaid
Best Specialty Ensemble
Ellie Hernandez, Tracie Lewis, Bella Panagiotou
as The Bird Girls
Bedford High School Seussical Winner
Rachel Winkler, Maddy Siegal
as Thing #1 & Thing #2
Bedford High School Seussical
Elizabeth Donahue, Aidan Linehan, Tessa Tropeano, Conor Hinchey
as Student Band Players
Bishop Fenwick High School School of Rock
Timothy Driscoll, Jillian Murray, Alexandria Floyd, Kellsee Lynch
as Featured Dancers
Burlington High School Pippen
Madi Butler, Meghan Volpone and Britney Nalesnik
as Coco, Candy, and Ginger
Triton Regional High School Zombie Prom Winner
Best Set Design
Bedford High School Seussical Winning play
Belmont High School 9 to 5
Brockton High School 9 to 5
Dover Sherborn Regional High School The Secret Garden
Wakefield Memorial High School Fiddler on the Roof
Winthrop High School ROCK OF AGES
Best Lighting Design
Bedford High School Seussical Winning play
Brockton High School 9 to 5
Wakefield Memorial High School Fiddler on the Roof Winning play
Westford Academy The Little Mermaid Winning play
Winthrop High School ROCK OF AGES
Best Sound Design
Noble and Greenough Cry Baby
Concord Carlilsle High School Guys and Dolls
Newton North High School Cinderella Winning play
Triton Regional High School Zombie Prom
Westford Academy The Little Mermaid
Weymouth High School Pippin
Best Costume Design
Bedford High School Seussical
Triton Regional High School Zombie Prom
Wakefield Memorial High School Fiddler on the Roof
Westford Academy The Little Mermaid
Weymouth High School Pippin Winning play
Best Hair & Makeup Design
Bedford High School Seussical
Newton North High School Cinderella
North Reading High School Beauty & the Beast
Triton Regional High School Zombie Prom
Westford Academy The Little Mermaid Winning play
Best Props Management
Bedford High School Seussical
Brockton High School 9 to 5
Newton North High School Cinderella
Wakefield Memorial High School Fiddler on the Roof
Weymouth High School Pippin Winning play
Best Stage Management
Brockton High School 9 to 5
Joseph Case High School Anything Goes
Melrose High School EVITA
North Reading High School Beauty & the Beast
Westford Academy The Little Mermaid Winning play
Best Acting Ensemble
Bedford High School Seussical Winning play
Brockton High School 9 to 5
Triton Regional High School Zombie Prom
Wakefield Memorial High School Fiddler on the Roof Winning play
Westford Academy The Little Mermaid
Best Choral Ensemble
Bedford High School Seussical
Brockton High School 9 to 5
Malden High School ONCE ON THIS ISLAND Winning play
Noble and Greenough Cry Baby
Triton Regional High School Zombie Prom
Westford Academy The Little Mermaid
Best Dance Ensemble
Belmont High School 9 to 5
Burlington High School Pippin
Joseph Case High School Anything Goes Winning play
Mansfield High School Catch me if you can
North Reading High School Beauty & the Beast
Best Student Orchestra
Chelmsford High School The 25th County Putnam County Spelling Bee
Concord Carlilsle High School Guys and Dolls Winning play
Hawthorne Brook Middle School The Little Mermaid, JR
Ipswich Middle School Peter Pan, JR
Westford Academy The Little Mermaid
Broadway in Boston Presents

Musical Awards 2018

metlogo.jpg#asset:1340

The MET Musical Awards will take place this year on Saturday June 23rd at the Berklee Performing Arts Center in Boston. Tickets will go on sale Thursday, June 7th at 1:00 PM. CLICK HERE to buy tickets. More tickets will be released the week prior to the event.