Schedule and Results

March 2nd at Andover High School

80 Shawsheen Road, Andover
Contact: 978-623-8666

9:00am Rockport High School Anybody For Tea?
10:00am Malden Catholic High School Tracks
11:15am Melrose High School If Fortunes Be Revers'd (What Wouldst Thou Do?) Winning play
12:15pm St. Marys High School This Is A Test
2:00pm Bradford Christian Academy Clue (Part 2)
3:00pm Salem High School An Experiment Winning play
4:30pm Danvers High School This Is Not A Pipe Dream Winning play
5:30pm Andover High School Into the Sun, With Certainty Winning play
March 2nd at Bourne High School

75 Waterhouse Road, Bourne
Contact: 508-759-0699

9:00am Sturgis Charter Public School (East) The Boy at the Edge of Everything
10:00am Marthas Vineyard Regional High School The Red House Monster
11:15am Sturgis Charter Public School (West) Nowhere Winning play
12:15pm Dennis Yarmouth Regional High School The Candidate
2:00pm Bourne High School Macbeth Winning play
3:00pm Hingham High School Secondary Ed
4:30pm Brockton High School Charley's Aunt Winning play
March 2nd at Framingham High School

105 A Street, Framingham
Contact: 508-620-4963 ext.1604

9:00am Weston High School June, July, August Winning play
10:00am Lynn Classical High School I Don't Want to Talk About It
11:15am Boston Latin School PLEASE LEAVE (a message) Winning play
12:15pm Braintree High School We Are the Sea
2:00pm Triton Regional High School Mermaid
3:00pm Beverly High School Medea Winning play
4:30pm City on a Hill Charter Public School From the Mouths of Monsters
5:30pm Framingham High School The Heart of Robin Hood Winning play
March 2nd at Franklin High School

218 Oak Street, Franklin
(508) 613-1400

9:00am Southeastern Regional Vocational Technical High School The Metamorphosis
10:00am Norwell High School Radium Girls Winning play
11:15am North Reading High School Much Ado About Nothing Winning play
12:15pm Cardinal Spellman High School No Problem
2:00pm Wellesley High School The Insanity of Mary Girard
3:00pm Brookline High School "It's The Thoughts That Count" - Dracula
4:30pm Franklin High School Flowers for Algernon Winning play
March 2nd at Joseph Case High School

70 School Street, Swansea
Contact: 508-675-7483

9:00am Diman Regional Technical Vocational High School A Not So Dark and Stormy Night
10:00am Walpole High School Radium Girls
11:15am Wareham High School Emotional Baggage
12:15pm BMC Durfee High School The One Act Play That Goes Wrong Winning play
2:00pm Dartmouth High School The Layover Winning play
3:00pm Old Colony Regional Vocational Technical High School Anonymous
4:30pm Joseph Case High School Icarus Winning play
March 2nd at Leominster High School

122 Granite Street, Leominster
Contact: 978-534-7715

9:00am Tyngsborough High School The Visitors
10:00am Chelmsford High School Daffodils in the Snow Winning play
11:15am Academy of Notre Dame (Tyngsborough) Soundscapes
12:15pm Burncoat High School The Scheme of the Driftless Shifter
2:00pm Leominster High School The Unravelling Winning play
3:00pm Quabbin Regional High School Silenced on Barbour Street
4:30pm Weymouth High School Picnic Winning play
March 2nd at Marshfield High School

167 Forest St, Marshfield

9:00am Nauset Regional High School Cyrano
10:00am Cambridge Rindge and Latin School Lysistrata Winning play
11:15am Swampscott High School Kimberly Akimbo
12:15pm Notre Dame Academy (Hingham) Museum
2:00pm Marshfield High School Queens Winning play
3:00pm Plymouth South High School Tracks
4:30pm Hull High School War Brides Winning play
March 2nd at Middleborough High School

71 E Grove St, Middleborough, MA 02346

9:00am Milton High School Nora's Lost Winning play
10:00am Taunton High School Alice in Wonderland
11:15am Boston College High School Five in Judgement Winning play
12:15pm Attleboro High School Ghosts in the Machine Winning play
2:00pm Middleborough High School Radium Girls
3:00pm Ursuline Academy Making Nice
4:30pm Duxbury High School whose right
March 2nd at Norwood High School

245 Nichols Street, Norwood
Contact: 781-769-2333

9:00am Millis High School Tracks
10:00am Mansfield High School The Yellow Boat Winning play
11:15am Acton Boxboro Regional High School A Doll's House Winning play
12:15pm Wakefield Memorial High School The Grown-ups
2:00pm Norwood High School The Light Through the Pines
3:00pm Holliston High School Revolutions
4:30pm Everett High School Augusta and Noble Winning play
5:30pm Sharon High School Middletown Winning play
March 2nd at St. John’s Preparatory School

72 Spring Street, Danvers
Contact: 978-774-1050

9:00am Georgetown High School 20,000 Leagues Under the Sea Winning play
10:00am Manchester Essex Regional High School Death of a Dead Guy
11:15am Stoneham High School Lafayette #1
12:15pm Marblehead High School The Life of the Phoenix Winning play
2:00pm St. John’s Preparatory School Nothing/Something Winning play
3:00pm Salem Academy Charter School A Game
4:30pm Lynn English High School The Show Must Go On
March 2nd at Wayland High School

264 Old Connecticut Path, Wayland, MA 01778

9:00am Dexter Southfield School Bystander 9/11
10:00am Lynnfield High School Flicker Winning play
11:15am The Cambridge School of Weston Einstein's Dreams
12:15pm Masconomet Regional High School Don't U Luv Me? Winning play
2:00pm Wayland High School The Everyday Adventures of Harriet Handleman (Super Genius) Winning play
3:00pm Saugus High School The Adding Machine
4:30pm Stoughton High School She Kills Monsters
March 2nd at Westford Academy

30 Patton Road, Westford
Contact: 978-692-5570

9:00am Fitchburg High School The Lion, The Witch, and The Wardrobe
10:00am Westford Academy Disgraced Winning play
11:15am Hamilton Wenham Regional High School One Lane Bridge
12:15pm Billerica Memorial High School Our Place Winning play
2:00pm Southbridge High School The Discovery
3:00pm Eagle Hill School Horse Girl
4:30pm Reading Memorial High School The Great Gatsby Winning play
March 2nd at Woburn Memorial High School

88 Montvale Ave, Woburn, MA 01801

9:30am The Academy at Penguin Hall A Ringing of Doorbells
10:30am Bishop Fenwick High School Agatha the Ugly Winning play
11:30am Burlington High School The Dining Room
1:30pm Woburn Memorial High School Adapted and Destroyed
2:30pm Winthrop High School We Are the Sea Winning play
3:45pm Malden High School On Display
4:45pm Peabody Veterans Memorial High School The Whale Winning play
High School Theater Festival

2024 Preliminary Round