See more pictures from this event!

Schedule and Results

March 3rd at Attleboro High School

100 Rathbun Willard Drive, Attleboro
Contact: 508-222-5150

9:00am Notre Dame Academy (Hingham) Home is the Mouth of a Shark - An Adaptation of The Trojan Women
10:00am Dover Sherborn Regional High School Of Widows and Vegetables Winning play
11:00am Dedham High School The Audition
12:00pm Attleboro High School A Danish Soap, or The Danes of Our Lives Winning play
1:30pm Franklin High School Shaken
2:30pm Holliston High School 81 Minutes
3:30pm Xaverian Brothers High School The 7th Inning Stretch
4:30pm Brockton High School Magic Theatre Winning play
March 3rd at Bourne High School

75 Waterhouse Road, Bourne
Contact: 508-759-0699

8:00am Sturgis Charter Public School (East) Say Yes!
9:00am Sturgis Charter Public School (West) A Simple Task Winning play
10:00am Plymouth South HS Eurydice
11:00am Wareham High School The Other Room
1:00pm Bourne High School A Loss of Roses Winning play
2:00pm Upper Cape Technical High School The Shape of the Grave
3:00pm Cohasset High School Tracks
4:00pm Duxbury High School Macbeth Winning play
March 2nd at The Bromfield School

14 Massachusetts Ave

Harvard, MA

9:00am Northeast Metropolitan Regional Vocational Technical High School Frankie and The Gingerbread Boy
10:00am Tyngsborough High School When She Had Wings Winning play
11:15am Bradford Christian Academy Scapin
12:15pm Tewksbury Memorial High School A Midsummer Night's Dream
2:00pm The Bromfield School The Legend of Sleepy Hollow Winning play
3:00pm Andover High School The Boy at the Edge of Everything
4:30pm Narragansett Regional School District The Chronicles of Jane: Book 7
5:30pm Peabody Veterans Memorial High School Red Speedo Winning play
March 2nd at Chelmsford High School

200 Richardson Road, Chelmsford
Contact: 978-500-0069

1:00pm Amesbury High School The Brothers Grimm Spectaculathon
2:00pm Medford High School Fancy Me Mad
3:00pm Sizer School Pool (No Water) Winning play
4:00pm Billerica Memorial High School MmmBeth
5:00pm Chelmsford High School The Lucky Charm Winning play
6:00pm North Andover High School The Effects of Gamma Rays on the Man in the Marigold
7:00pm Acton Boxboro Regional High School Book of Everything Winning play
8:00pm Methuen High School Ladies of the Tower
March 3rd at Hanover High School

287 Cedar St, Hanover,
Contact: (781) 878-5450

9:00am Nauset Regional High School The Purification Winning play
10:00am South Shore Charter Public School Detention Tension
11:15am Middleboro High School Lost in the System
12:15pm Hanover High School At the Bottom of Lake Missoula Winning play
2:00pm Weymouth High School Noises Off Winning play
3:00pm Norwell High School Women in Jeopardy!
4:30pm South Shore Vocational Technical High School Second Samuel
5:30pm Weston High School Sideways Stories from the Wayside School
March 2nd at Leominster High School

122 Granite Street, Leominster
Contact: 978-534-7715

9:00am Minnechaug Regional High School Twelfth Night
10:00am Fitchburg High School Appropriate Audience Behavior
11:15am Millbury High School Louder, I Can't Hear You
12:15pm Eagle Hill School A Picture's Worth Winning play
2:00pm Leominster High School The Girl in the White Pinafore Winning play
3:00pm Southbridge High School Tracks
4:30pm Quabbin Regional High School Property Rites
5:30pm Westford Academy The Wolves Winning play
March 3rd at Joseph Case High School

70 School Street, Swansea
Contact: 508-675-7483

9:00am Rising Tide Charter Public School A Doll's House
10:00am Braintree High School After Math
11:15am Taunton High School The Other Room Winning play
12:15pm Southeastern Regional Vocational Technical High School Wilderness
2:00pm BMC Durfee High School Antigone Now Winning play
3:00pm Diman Regional Technical Vocational High School The Bunkers
4:30pm West Bridgewater High School Lockdown
5:30pm Joseph Case High School society's beauty, a MOVEment Winning play
March 3rd at Marshfield High School

167 Forest St, Marshfield

9:00am Marshfield High School Crimes of the Heart Winning play
10:00am Scituate High School Tartuffe Winning play
11:15am Lynn Classical High School Nora's Lost
12:15pm Matignon High School The Greek Mythology Olypiaganza
2:00pm Sharon High School Struwwelpeter Winning play
3:00pm Hingham High School Life, Off Book
4:30pm Silver Lake High School Boxes
March 3rd at Norwood High School

245 Nichols Street, Norwood
Contact: 781-769-2333

8:15am Milton High School Biography of a Constilation
9:15am Wilmington High School 10 Ways to Survive the Zombie Apocalypse
10:15am Arlington Catholic High School Corioladies (Adaptation of Coriolanus)
11:15am Ursuline Academy Dark Road
12:15pm Mansfield High School Stage Fright Winning play
2:00pm Norwood High School The Reincarnation of Jaime Brown
3:00pm Malden High School Constellations Winning play
5:30pm Boston College High School Moving Day Winning play
March 2nd at North Reading High School

191 Park Street, North Reading
Contact: 978-526-5408

9:00am North Reading High School The Lion, The Witch and The Wardrobe Winning play
10:00am The Academy at Penguin Hall Life of George Washington
11:15am Essex Technical High School Under Milk Wood
12:15pm Georgetown High School The Children's Hour
2:00pm Everett High School With Two Wings Winning play
3:00pm Hamilton Wenham Regional High School Wake Up Call Winning play
4:30pm Triton Regional High School Lights, Camera, Murder
5:30pm Beverly High School Scenes from Secret in the Wings
March 3rd at St. John’s Preparatory School

72 Spring Street, Danvers
Contact: 978-774-1050

9:00am Manchester Essex Regional High School Big Love
10:00am The Clark School Midsummer Night or Bust
11:15am Lynnfield High School Shipwrecked! Winning play
12:15pm Salem High School No One Left to Speak
2:00pm St. John’s Preparatory School Borealis Winning play
3:00pm Newburyport High School Marcus is Walking
4:30pm Salem Academy The Wreck on the 5:25
5:30pm Rockport High School Leave The Lights On Winning play
March 2nd at Wayland High School
9:00am Nashoba Valley Technical High School Bedtime Stories (As Told By Our Dad) (Who Messed Them Up)
10:00am Pope John XXIII High School The Legend of Sleepy Hollow
11:15am Stoneham High School The Yellow Boat Winning play
12:15pm Melrose High School Much Ado About Nothing
2:00pm Wayland High School Pronoun Winning play
3:00pm Framingham High School Animal Farm Winning play
4:30pm Wakefield Memorial High School 26 Pebbles
5:30pm Burncoat High School The Blue and The Gray
March 2nd at Wellesley High School
10:00am St. Marys High School The Brothers Menaechmi
11:00am Danvers High School Romeo and Juliet Winning play
12:00pm Lynn English High School Poe
2:00pm Brookline High School Shh...It's Coming! (Original) Winning play
3:00pm Cambridge Rindge and Latin School The 39 Steps- A Radio Play Winning play
4:00pm Woburn Memorial High School And
5:15pm Charlestown High School Permutations (original)
6:15pm Wellesley High School In Orbit
March 2nd at Winthrop High School

400 Main Street, Winthrop
(617) 846-5505

9:00am East Boston High School The Laramie Project
10:00am Saugus High School Noises Off Winning play
11:15am Bishop Fenwick High School The Devil and Danielle Webster
12:15pm Marblehead High School In His Ocean, Home Will Be Winning play
2:00pm Winthrop High School Golem Winning play
3:00pm Malden Catholic High School Rest in Peace
4:30pm Swampscott High School Funny Little Thing Called Love
5:30pm Boston Latin School Beowulf
High School Theater Festival

2019 Preliminary Round