See more pictures from this event!

Schedule and Results

March 4th at Acton Boxboro Regional High School

36 Charter Road, Acton
Contact: 978-264-3300

9:00am Marblehead High School The Dining Room
10:00am The Clark School For Whom the Southern Belle Tolls
11:15am Nashoba Valley Technical High School A Wrinkle in Time
12:15pm Billerica Memorial High School "Dentity Crisis Winning play
2:00pm Acton Boxboro Regional High School Fire in the Hole Winning play
3:00pm Concord Carlilsle High School Wolf's Bane
4:30pm Boston College High School Honky Winning play
5:30pm Malden Catholic High School Eurydice
March 4th at Andover High School

80 Shawsheen Road, Andover
Contact: 978-623-8666

9:00am Melrose High School Nickel and Dimed
10:00am Central Catholic High School The Brothers Grimm Spectaculathon
11:15am Andover High School True Places Winning play
12:15pm Salem High School Peter/Wendy
2:00pm North Andover High School A Time to Go Home
3:00pm Bradford Christian Academy The Cask of Amontillado
4:30pm Essex North Shore Agricultural and Technical High School Relative Strangers Winning play
4:30pm Danvers High School The King Stag Winning play
March 4th at Attleboro High School

100 Rathbun Willard Drive, Attleboro
Contact: 508-222-5150

9:00am Franklin High School Gathering Blue Winning play
10:00am .
11:15am Sharon High School Tontlawald Winning play
12:15pm Attleboro High School Baby
2:00pm Notre Dame Academy (Hingham) A Wrinkle in Time
3:00pm Mansfield High School Eurydice Winning play
4:30pm Marian High School The Hamlet Thrill-Ma-Geddon
5:30pm Arlington Catholic High School The Green Child
March 4th at Brookline High School

115 Greenough Street, Brookline
Contact: 617-335-8312

9:00am Charlestown High School Antibone
10:00am Upper Cape Technical High School Do Not Go Gentle
11:15am Waltham High School The Dark Road Winning play
12:15pm Boston Latin School Honky Winning play
2:00pm Brookline High School Or High Water
3:00pm Weymouth High School The Cinderella Waltz
4:30pm Austin Preparatory School Check, Please!
5:30pm Peabody Veterans Memorial High School Guards at the Taj Winning play
March 4th at Bourne High School

75 Waterhouse Road, Bourne
Contact: 508-759-0699

9:00am Nauset Regional High School Dog Sees God Winning play
10:00am Sturgis Charter Public School (East) We Might Be Heroes
11:15am South Shore Charter Public School Check, Please! Winning play
12:15pm Wareham High School Cloud Shapers
2:00pm Bourne High School Buried Child Winning play
3:00pm Hingham High School April Fish
4:30pm Sturgis Charter Public School (West) A Wrinkle in Time
5:30pm Dartmouth High School 110th Street Station
March 4th at Chelmsford High School

200 Richardson Road, Chelmsford
Contact: 978-855-1287

9:00am Tewksbury Memorial High School The Game of Tiaras
10:00am Tyngsborough High School Iphigenia and Other Daughters
11:15am Lynn Classical High School Better a Millstone
12:15pm St. Marys High School Shadows Shall Scream
2:00pm Chelmsford High School Family Album Winning play
3:00pm Lynnfield High School Emilie: La Marquise du Chatelet Defends Her Life Tonight Winning play
4:30pm Wilmington High School The Lottery
5:30pm Georgetown High School Anatomy of Gray Winning play
March 4th at Duxbury High School

73 Alden Street, Duxbury
Contact: 781-424-7145

9:00am East Boston High School Once Upon a Midnight
10:00am South Shore Vocational Technical High School The Boys Next Door
11:15am Middleboro High School Crossroads
12:15pm Norwell High School SubUrbia Winning play
2:00pm Hull High School All I Really Need to Know I Learned in Kindergarten
3:00pm Marshfield High School The Amazing Adventures of the Marvelous Monkey King Winning play
4:30pm Braintree High School Rhinoceros
5:30pm Duxbury High School The Tempest Winning play
March 4th at Framingham High School

105 A Street, Framingham
Contact: 508-620-4963 ext.1604

9:00am Xaverian Brothers High School Smokefall
10:00am Medford High School Dinosaurus
11:15am Minnechaug Regional High School Hit and Done
12:15pm Matignon High School The Audition Winning play
2:00pm Pioneer Valley Charter Public School The Laramie Project
3:00pm Holliston High School The Next Voice You Hear Winning play
4:30pm Millbury High School Rosencrantz & Guildenstern are Dead
5:30pm Framingham High School electra Winning play
6:30pm The Winsor School The Other Room
March 4th at Leominster High School

122 Granite Street, Leominster
Contact: 978-534-7715

9:00am Cambridge Rindge and Latin School Scenes from Angels in America: The Millennium Approaches
10:00am Fitchburg High School I Am Angel
11:15am Quabbin Regional High School 4 A.M. Winning play
12:15pm Shrewsbury High School Stop Kiss Winning play
2:00pm Leominster High School The BFG Winning play
3:00pm Eagle Hill School Victor Hugo in Rehearsal
4:30pm Burncoat High School Ernest and the Pale Moon
5:30pm Northampton High School Anti(gone)
March 4th at Joseph Case High School

70 School Street, Swansea
Contact: 508-675-7483

9:00am Southeastern Regional Vocational Technical High School Haze
10:00am Westford Academy Fen Winning play
11:15am Diman Regional Technical Vocational High School Lockdown
12:15pm West Bridgewater High School Anatomy
2:00pm Bristol County Agricultural High School Flowers for Algernon
3:00pm Taunton High School ...and Others Winning play
4:30pm BMC Durfee High School The Yellow Boat
5:30pm Joseph Case High School Scenes from The White Snake Winning play
March 4th at North Reading High School

191 Park Street, North Reading
Contact: 978-526-5408

9:00am North Reading High School Brief Encounter Winning play
10:00am Manchester Essex Regional High School Blithe Spirit
11:15am Amesbury High School The Three Musketeers Winning play
12:15pm Everett High School You Can't Take it With You
2:00pm Beverly High School I Colitus
3:00pm Swampscott High School Metamorphoses
4:30pm Winthrop High School Antigone Winning play
5:30pm Wakefield Memorial High School The Children's Hour
March 4th at Norwood High School

245 Nichols Street, Norwood
Contact: 781-769-2333

9:00am Brockton High School Love/Sick
10:00am Hanover High School Eurydice
11:15am Boston Latin School Law and Order: a Fairytale Unit
12:15pm Scituate High School Purple Haze Winning play
2:00pm Norwood High School Pretty Theft Winning play
3:00pm Dedham High School Dog Sees God
4:30pm Rockland High School Room 404
5:30pm Foxborough High School The Chronicles of Jane: Book 7 Winning play
6:30pm St. Sebastians School Slacktivist
March 4th at St. John’s Preparatory School

72 Spring Street, Danvers
Contact: 978-774-1050

9:00am Triton Regional High School Waxwing
10:00am Pope John XXIII High School Clue
11:15am Saugus High School The Giver Winning play
12:15pm The Academy at Penguin Hall The House of Bernardo Alba
2:00pm St. John’s Preparatory School The Quest for Queen Thomas Winning play
3:00pm Rockport High School Hard Candy
4:30pm Milton High School Alchemy of Desire/Dead Man's Blues Winning play
5:30pm Lynn English High School Storm and Durrang
March 4th at The Bromfield School (HS)

14 Massachusetts Ave

Harvard, MA

9:00am The Academy of Notre Dame (Tyngsboro) Take me as I am
10:00am Stoneham High School Kindertransport Winning play
11:15am The Sizer School Litter
12:15pm Narragansett Regional High School Emotional Baggage
2:00pm The Bromfield School (HS) Shipwrecked!: An Entertainment - The Amazing Adventures of Louis de Rougement (as told by himself) Winning play
3:00pm Hamilton Wenham Regional High School Deer Haunting Winning play
4:30pm Lexington Christian Academy Antigone, Joan and Me
5:30pm Woburn Memorial High School The Lark
High School Theater Festival

2017 Preliminary Round