MET Musical Awards and Nominations 2016

metwebsite

 

HIGH SCHOOL DIVISION

 

Best Acting Ensemble

Burlington High School Mary Poppins
Framingham High School Legally Blonde
Melrose High School Les Miserables
Newton North High School – WINNER Oliver
Sharon High School Spamalot

Best Choral Ensemble

Belmont High School Urinetown
Brockton High School Footloose
Chelmsford High School The Robber Bridegroom
Melrose High School – WINNER Les Miserables
Sharon High School Spamalot

Best Costume Design & Execution

Acton Boxborough Regional High School Into the Woods
Melrose High School Les Miserables
Newton North High School Oliver
Sharon High School Spamalot
Silver Lake Regional High School  – WINNER Shrek, the Musical

Best Dance Ensemble

Belmont High School Urinetown
Brockton High School Footloose
Burlington High School Mary Poppins
Framingham High School Legally Blonde
Newton North High School – WINNER Oliver

Best Featured Actor

Connor Mangan Beauty and the Beast
Foster Rubinstein Pippin
James Dillon A Christmas Story
John Amalfitano  – WINNER Legally Blonde
Jonathan Wald Spamalot

Best Featured Actress

Frankie Ryan Shrek, the Musical
Gabriella Ricciardone Into the Woods
Laura Frustaci Mary Poppins
Olivia Duval Oliver
Sophie Bellone  – WINNER The Robber Bridegroom

Best Hair & Makeup Design & Execution

Chelmsford High School The Robber Bridegroom
Melrose High School Les Miserables
Newton North High School  – WINNER Oliver
Silver Lake Regional High School Shrek, the Musical
Swampscott High School Into the Woods

Best Leading Actor

Andrew Caira Legally Blonde
Dan Fullerton Footloose
Jack O’Donnell The Drowsy Chaperone
Keith Morris  – WINNER Les Miserables
Steve Gelbert Mary Poppins

Best Leading Actress

Anna Hunt Into the Woods
Caroline LaPlaca Hello Dolly
Emily Sheeran  – WINNER Legally Blonde
Lilly Brennaman The Drowsy Chaperone
Miranda Russo Mary Poppins

Best Lighting Design & Execution

Belmont High School Urinetown
Cambridge Rindge & Latin School Footloose
Chelmsford High School – WINNER The Robber Bridegroom
Framingham High School Legally Blonde
Newton North High School Oliver

Best Overall Production

Belmont High School Urinetown
Framingham High School Legally Blonde
Melrose High School Les Miserables
Newton North High School  – WINNER Oliver
Sharon High School Spamalot

Best Props Design & Management

Burlington High School Mary Poppins
Melrose High School Les Miserables
Newton North High School Oliver
North Reading High School A Christmas Story
Silver Lake Regional High School – WINNER Shrek, the Musical

Best Set Design & Execution

Belmont High School Urinetown
Chelmsford High School The Robber Bridegroom
Marshfield High School  – WINNER Grease
Melrose High School Les Miserables
Newton North High School Oliver

Best Sound Design & Execution

Belmont High School Urinetown
Brockton High School – WINNER Footloose
Marshfield High School Grease
Melrose High School Les Miserables
Swampscott High School Into the Woods

Best Specialty Ensemble

Celena Lopes, Jade Etienne & Olivia Armey as Rusty, Urleen & Wendy Jo  – WINNER Footloose
The Revolutionary Student Ensemble Les Miserables
The Step in Time Dancers Mary Poppins
Fagin’s Boys Oliver
The Knights of the Round Table Spamalot

Best Stage Management

Burlington High School Mary Poppins
Framingham High School  – WINNER Legally Blonde
Marshfield High School Grease
Newton North High School Oliver
Sharon High School Spamalot

Best Student Orchestra

Belmont High School Urinetown
Chelmsford High School The Robber Bridegroom
Framingham High School Legally Blonde
Mansfield High School Footloose
Melrose High School – WINNER Les Miserables

Best Supporting Actor

Andrew Stewart Into the Woods
Ethan Hermanson Footloose
Evyatar Gershon Oliver
Jakob Kahler – WINNER Les Miserables
Keenan Thomas Footloose
Richard Tibbetts Jr.  – WINNER Beauty and the Beast

Best Supporting Actress

Alison Butts Les Miserables
Elise Hausman Oliver
Evynand Akombir.  – WINNER Les Miserables
Keely Craig Young Frankenstein
Paige Vigneron Footloose

MIDDLE SCHOOL DIVISION

Best Acting Ensemble

Archie Cole Middle School Aladdin, JR
F.A. Day Middle School Shrek, the Musical
Jonas Clarke Middle School – WINNER Lion King, JR
McCarthy Middle School – WINNER The Lion King, JR
Walsh Middle School Godspell

Best Choral Ensemble

Archie Cole Middle School Aladdin, JR
F.A. Day Middle School Shrek, the Musical
Jonas Clarke Middle School Lion King, JR
McCarthy Middle School The Lion King, JR
Walsh Middle School – WINNER Godspell

Best Costume Design & Execution

F.A. Day Middle School Shrek, the Musical
Jonas Clarke Middle School – WINNER Lion King, JR
North Reading Middle School Bugsy Malone, JR
O’Maley Innovation Middle School The Lion King, JR

Best Dance Ensemble

Arthur Cummings Middle School Seussical, JR
Jonas Clarke Middle School Lion King, JR
McCarthy Middle School The Lion King, JR
Melrose Veteran’s Memorial Middle School Elf, the Musical JR
Walsh Middle School Godspell
North Reading Middle School – WINNER Bugsy Malone

Best Featured Actor

Alex Badaracco – WINNER Annie, JR
Levin Rudler Honk!
Miles Kodama Beauty and the Beast, JR
Oscar Capraro Beauty and the Beast, JR
Sam Giunta Bugsy Malone, JR

Best Featured Actress

Alyssa Champagne Elf, the Musical JR
Anika Joglekar Emma!
Avery Alperin The Musical Adventures of Flat Stanley
Isabella MacCaffrie – WINNER Bugsy Malone, JR
Izzy Scampoli The Wizard of Oz
Stephanie Michel Once on This Island, Jr

Best Hair & Makeup Design & Execution

F.A. Day Middle School Shrek, the Musical
Furnace Brook Middle School Shrek, the Musical JR
Jonas Clarke Middle School – WINNER Lion King, JR
McCarthy Middle School – WINNER The Lion King, JR
North Reading Middle School Bugsy Malone, JR

Best Leading Actor

Connor Frugoli The Lion King, JR
Josh Lev Shrek, the Musical
Liam Salisbury – WINNER Aladdin, JR
Max Connor Godspell
Myles Murphy Shrek, the Musical

Best Leading Actress

Abby Waterhouse Honk!
Anna Kusiak – WINNER Shrek, the Musical
Heather Buccini Seussical, JR
Jenny Brown Once on This Island, JR
Lauren Accolla Bugsy Malone, JR

Best Lighting Design & Execution

Gibbons Middle School Once on This Island, JR
Jonas Clarke Middle School Lion King, JR
Qualters Middle School Once on This Island, Jr
Walsh Middle School Godspell
Weston Middle School – WINNER Emma!

Best Overall Production

Archie Cole Middle School Aladdin, JR
F.A. Day Middle School Shrek, the Musical
Jonas Clarke Middle School – WINNER Lion King, JR
McCarthy Middle School – WINNER The Lion King, JR
Walsh Middle School Godspell

Best Props Design & Management

Archie Cole Middle School Aladdin, JR
F.A. Day Middle School – WINNER Shrek, the Musical
John Glenn Middle School Annie, JR
Jonas Clarke Middle School Lion King, JR
Walsh Middle School Godspell
North Reading Middle School  – WINNER Bugsy Malone

Best Set Design & Execution

Archie Cole Middle School – WINNER Aladdin, JR
Jonas Clarke Middle School Lion King, JR
Rockport Middle School Honk!
Walsh Middle School Godspell
Weston Middle School Emma!

Best Sound Design & Execution

F.A. Day Middle School – WINNER Shrek, the Musical
Gibbons Middle School Once on This Island, JR
John Glenn Middle School Annie, JR
Jonas Clarke Middle School Lion King, JR
McCarthy Middle School The Lion King, JR

Best Specialty Ensemble

The Narrator Ensemble – WINNER Aladdin, JR
The Orphan Ensemble Annie, JR
Ava Cronin, Danna Ofek & Michael Wiesen as Shenzi, Banzi & Ed Lion King, JR
The Dragon Puppeteers Shrek, the Musical
Eliana Lantheaume & Maria Loew as Timon & Pumba – WINNER The Lion King, JR

Best Stage Management

Archie Cole Middle School – WINNER Aladdin, JR
F.A. Day Middle School Shrek, the Musical
Jonas Clarke Middle School Lion King, JR
Melrose Veteran’s Memorial Middle School Elf, the Musical JR
Qualters Middle School Once on This Island, Jr

Best Supporting Actor

Justin Lin Lion King, JR
Kevin Hamilton The Lion King, JR
Mateo Florez Bugsy Malone, JR
Niall Slack-Watkins Beauty and the Beast, JR
Noah Abraham – WINNER The Musical Adventures of Flat Stanley

Best Supporting Actress

Bryana Siqueira Once on This Island, JR
Emma Waterhouse Honk!
Lehaaveet Braha The Musical Adventures of Flat Stanley
Molly Zeytoonian – WINNER Lion King, JR
Olivia Buckley The Lion King, JR