MET Musical Awards and Nominations 2015

High School Division Best Supporting Actor

Andrew Dalton as Governor/Innkeeper & Padre Man of La Mancha – Marblehead H.S.

Dan Fullerton as Lord Farquaad Shrek the Musical – Mansfield H.S. – WINNER

Henry Dalby as Moonface Martin Anything Goes – Belmont H.S.

Keenan Thomas as Moonface Martin Anything Goes – Brockton H.S.

Timmy Chase as Bert Mary Poppins – Chelmsford H.S – WINNER

 

Middle School Division Best Supporting Actress

Emma Tedeschi as Ursula The Little Mermaid – Archie Cole M.S.

Evie Coleman as Dori Schoolhouse Rock LIVE! – The Sage School – WINNER

Hattie Rich as Baroness Schraeder The Sound of Music – Rockport M.S. – WINNER

Madilyn Spear as Pinocchio Shrek the Musical – Walsh M.S

Samantha Eddy as Kelsi Nielsen High School Musical – Qualters M.S.

Sammi Janower as Sebastian The Little Mermaid – The Rashi School

 

High School Division Best Lighting Design & Execution

Beauty and the Beast Melrose High School

Chitty Chitty Bang Bang Andover High School

In the Heights Westford Academy – WINNER

Mary Poppins Chelmsford High School

Urinetown Reading Memorial High School

 

Middle School Division Best Set Design & Execution

Once on This Island Fuller Middle School

Shrek the Musical Walsh Middle School – WINNER

The Little Mermaid McCarthy Middle School

The Sound of Music Rockport Middle School

Willy Wonka Archie Cole Middle School

 

Middle School Division Best Supporting  Actor

Alex Strzemilowski as Max Detweiler The Sound of Music ‐ Rockport M.S.

Ben Sher as Cogsworth Beauty & the Beast – Weston M.S.

Cian Murphy as Mushu Mulan – Melrose Veterans Memorial M.S. – WINNER

Josh Badal‐Rodrigues as P.J. Dunbar Wanda’s World – Swampscott M.S.

Lev Sandler as Prince Eric The Little Mermaid – The Rashi School

Will Marcott as Scott Dear Edwina – Parker M.S

 

High School Division Best Supporting  Actress

Alex Skarmeas as Gertrude McFuzz Seussical – Danvers H.S.

Caroline LaPlaca as Georgia Hendricks Curtains – Georgetown H.S.

Jazmyne Burgess as Abuela Claudia In the Heights – Boston Arts Academy

Julia Marcus as Catherine Pippin – Westborough H.S.

Kalyn Berestecky as Mayzie La Bird Seussical – Bourne H.S.

Maddie Schmuch as Lesley Gore Leader of the Pack – Triton Regional H.S.

Vanessa Vega as Erma Anything Goes – Brockton H.S. – WINNER

 

Middle School Division Best Hair/Makeup Execution

Guys and Dolls Tyngsborough Middle School – WINNER

Hairspray F.A. Day Middle School

Shrek the Musical Walsh Middle School

The Little Mermaid Archie Cole Middle School

Zombie Prom Buckingham, Browne & Nichols School

 

High School Division Best Hair/Makeup Execution

Anything Goes Brockton High School

Leader of the Pack Triton Regional High School

Seussical Bourne High School – WINNER

Shrek the Musical Mansfield High School

The Addams Family Hudson High School

 

Middle School Division Best Props Design & Execution

Beauty & the Beast Weston Middle School

Schoolhouse Rock LIVE! The Sage School – WINNER

Shrek the Musical Walsh Middle School

The Little Mermaid Archie Cole Middle School

Willy Wonka Archie Cole Middle School

 

High School Division Best Stage Management

Anything Goes Belmont High School – WINNER

Anything Goes Brockton High School

In the Heights Westford Academy

Lucky Stiff Newton South High School

Sweet Charity Acton Boxborough Regional High School

 

Middle School Division Best Lighting Design & Execution

Once on This Island Fuller Middle School – WINNER

Schoolhouse Rock LIVE! The Sage School

Shrek the Musical Walsh Middle School

The Little Mermaid The Rashi School

The Sound of Music Rockport Middle School

 

High School Division Best Specialty Ensemble

Somin Virmani & Zoe Saum as Jemima & Jeremy Potts Chitty Chitty Bang Bang – Andover H.S. – WINNER

Ava Derderian, Shloe DeMello & Linda Bittenson as the Fiona Trio Shrek the Musical – Bedford H.S.

The Sailor Ensemble Anything Goes – Belmont H.S.

Alain Benoit, Ariff McLaren, Bryant Vasquez and Nathaniel Smith – The Chantey Quartet Anything Goes – Belmont H.S.

The Ugh‐A‐Wug Ensemble Peter Pan – North Reading High School

 

Middle School Division Best Featured Actor

Connor Angus as Coach Bolton High School Musical – Cameron M.S.

David Blake as Smee/Nana Peter Pan – Lynnfield Middle School

Henry Twite as Marcellus Washburn The Music Man – Furnace Brook M.S.

Jackson Morin as Mike Teavee Willy Wonka – Archie Cole Middle School

Lucas Doherty as Randolph MacAfee Bye Bye Birdie – Pollard Middle School – WINNER

 

High School Division Best Featured Actress

Ali Butts as LeFou Beauty & the Beast – Melrose High School

Alyssa Kelley as the Dragon Shrek the Musical – Mansfield High School – WINNER

Emilee Clapp as Cindy/Stewardess Catch Me If You Can – Tewksbury H.S

Hannah Riffe as Miss Andrew Mary Poppins – Chelmsford High School

Imani Mitchell as Mrs Corry Mary Poppins – Norwood High School

 

Middle School Division Best Sound Design & Execution

Mulan Melrose Veterans Memorial Middle School

Once on This Island Fuller Middle School – WINNER

Shrek the Musical Walsh Middle School

The Little Mermaid The Rashi School

 

High School Division Best Costume Design & Execution

Anything Goes Brockton High School – WINNER

Leader of the Pack Triton Regional High School

The Wizard of Oz Lynnfield Community Schools

Urinetown Reading Memorial High School

 

Middle School Division Best Featured Actress

Amanda Fawell as Gingy Shrek the Musical – Walsh M.S. – WINNER

Joelle Itzkowitz as Mrs. Darbus High School Musical – Qualters M.S

Megan Schofield as Mrs. Brill Mary Poppins – Leominster All Schools

Natalia Buitta as Mrs. Darbus High School Musical – Cameron M.S

Sophia Bellone as Scuttle The Little Mermaid – McCarthy M.S.

Shoshi Cohen as Scuttle The Little Mermaid – The Rashi School

 

High School Division Best Featured Actor

Adrian Pizarro as Piraguero In the Heights – Boston Arts Academy – WINNER

Charles Goodfriend as Rocky The Rocky Horror Picture Show – Newton South H.S.

Jesse Waks as Daddy Brubeck Sweet Charity – Acton Boxborough Reg. H.S.

Matthew Mech as Elisha Whitney Anything Goes – Brockton High School

Sean Broderick as Featured Soloist Godspell – Boston College High School

 

Middle School Division Best Specialty Ensemble

Caitlyn Doucette, Jessica Landes & Michelle Moran as the Fiona Trio Shrek the Musical – Walsh Middle School – WINNER

The Duckling Ensemble Honk! – Jonas Clarke Middle School

The Pick‐A‐Little Ladies The Music Man – Furnace Brook M.S.

The Mersisters The Little Mermaid – Archie Cole M.S. – WINNER

The Mersisters The Little Mermaid – Parker Middle School

 

High School Division Best Props Design & Execution

Catch Me If You Can Tewksbury High School

Chitty Chitty Bang Bang Andover High School – WINNER

In the Heights Westford Academy

Seussical Bourne High School

Shrek the Musical Mansfield High School

 

High School Division Best Set Design & Execution

In the Heights Boston Arts Academy

In the Heights Westford Academy

Peter Pan North Reading High School

Pippin Westborough High School – WINNER

Urinetown Reading Memorial High School

 

Middle School Division Best Stage Management

High School Musical Qualters Middle School

Once on This Island Fuller Middle School

Shrek the Musical Walsh Middle School – WINNER

The Little Mermaid Archie Cole Middle School

The Little Mermaid The Rashi School

 

High School Division Best Choral Ensemble

Anything Goes Brockton High School

In the Heights Westford Academy

Leader of the Pack Triton Regional High School

Pippin Swampscott High School

Shrek the Musical Mansfield High School – WINNER

 

Middle School Division Best Dance Ensemble

Guys and Dolls Tyngsborough Middle School

Hairspray F.A. Day Middle School

High School Musical Cameron Middle School

Mary Poppins Leominster All Schools

Once on This Island Fuller Middle School – WINNER

 

High School Division Best Sound Design & Execution

Anything Goes Brockton High School

Leader of the Pack Triton Regional High School

Man of La Mancha Marblehead High School – WINNER

Seussical Bourne High School

Shrek the Musical Mansfield High School – WINNER

Singing in the Rain Marshfield High School

 

Middle School Division Best Choral Ensemble

Hairspray F.A. Day Middle School

Once on This Island Fuller Middle School

Schoolhouse Rock LIVE! The Sage School – WINNER

Shrek the Musical Walsh Middle School

The Little Mermaid Archie Cole Middle School

 

High School Division Best Acting Ensemble

Anything Goes Brockton High School – WINNER

In the Heights Westford Academy

Leader of the Pack Triton Regional High School

Mary Poppins Chelmsford High School

Urinetown Reading Memorial High School

 

Middle School Division Best Costume Design & Execution

Anne of Green Gables Blanchard Middle School

Guys and Dolls Tyngsborough Middle School

Honk! Jonas Clarke Middle School

The Little Mermaid Archie Cole Middle School – WINNER

The Little Mermaid McCarthy Middle School

 

Middle School Division Best Acting Ensemble

Guys and Dolls Tyngsborough High School

Once on This Island Fuller Middle School

Schoolhouse Rock LIVE! The Sage School

Shrek the Musical Walsh Middle School

The Little Mermaid Archie Cole Middle School – WINNER

 

High School Division Best Student Orchestra

Anything Goes Brockton High School

In the Heights Boston Arts Academy

In the Heights Westford Academy – WINNER

Leader of the Pack Triton Regional High School

Mary Poppins Chelmsford High School

Pippin Westborough High School

 

High School Division Best Dance Ensemble

Anything Goes Belmont High School

Chicago Concord Carlisle Regional High School – WINNER

In the Heights Westford Academy

Sweet Charity Acton Boxborough Regional High School

Anything Goes Brockton High School

 

Middle School Division Best Lead Actress

Abby Waterhouse as Jane Banks Mary Poppins – Leominster All‐Schools

Abby White as Ariel The Little Mermaid – Archie Cole M.S.

Ashley Schumacher as Peter Pan Peter Pan – Lynnfield Middle School

Emma Waterhouse as Jane Banks Mary Poppins – Leominster All Schools

Jessica Landes as Princess Fiona Shrek the Musical – Walsh Middle School

Rene Miller as Tracy Turnblad Hairspray – F.A. Day Middle School

Taylor O’Connell as Miss Adelaide Guys and Dolls – Tyngsborough Middle School – WINNER

 

High School Division Best Lead Actor

Charlie Losiewicz as Donkey Shrek the Musical – Mansfield High School

Jonathan Shea as Judas Godspell – Boston College High School

Roger Dawley as Bobby Strong Urinetown – Scituate High School

Sam Nudler as Usnavi de la Vega In the Heights – Westford Academy – WINNER

Todd Davison as Jesus Godspell – Boston College High School

 

Middle School Division Best Lead Actor

Andrew Fama as Professor Harold Hill The Music Man – Furnace Brook Middle School

Cam Perrin as Nathan Detroit Guys and Dolls – Tyngsborough Middle School – WINNER

Greg Ward as Albert Peterson Bye Bye Birdie – Pollard Middle School

Jack Kelly as Captain Von Trapp The Sound of Music – Rockport Middle School – WINNER

Joshua Frechette as Michael Banks Mary Poppins – Leominster All Schools

Vincent Rougeau as the Beast Beauty and the Beast – Weston Middle School

 

High School Division Best Lead Actress

Caroline Flynn as Mary Poppins Mary Poppins – Chelmsford High School

Claire Vaucher as The Leading Player Pippin – Swampscott High School

Hannah Cagney as Ellie Greenwich Leader of the Pack – Triton Regional High School

Hannah Ouellette as Carmen Bernstein Curtains – Georgetown High School

Jean Shea as Reno Sweeney Anything Goes – Brockton High School – WINNER

 

Middle School Division Best Overall Production

Guys and Dolls Tyngsborough Middle School

Honk! Jonas Clarke Middle School

Once on This Island Fuller Middle School

Shrek the Musical Walsh Middle School – WINNER

The Little Mermaid Archie Cole Middle School

 

High School Division Best Overall Production

Anything Goes Brockton High School – WINNER

In the Heights Westford Academy

Leader of the Pack Triton Regional High School

Mary Poppins Chelmsford High School

Shrek the Musical Mansfield High School